Byli jsme v budoucnosti

Exkurze studentů Biskupského gymnázia na festival technologií budoucnosti Future Port Prague.

7. září jsme prošli branami Holešovické tržnice v Praze do budoucnosti, jak ji vidí stovka vystavovatelů spíkři a startupeři světového technologického festivalu.

Akce byla zaměřená na umělou inteligenci, virtuální realitu, autonomní dopravu, ekologické automobily budoucnosti, robotiku, internet věcí, drony, nové materiály ve zdravotnictví, 3D tisk...

Na hlavní scéně se střídaly zajímavé osobnosti z celého světa. Mě osobně zaujal například Neil Harbisson, britský umělec, úřady uznaný kyborg-aktivista, který je znám díky anténě implantované v lebce. Ta mu umožňuje slyšet světlo, a to včetně spekter pro lidské oko neviditelných – infračervené a ultrafialové. Díky internetovému napojení antény může přijímat obrázky, videa nebo telefonáty přímo do jeho hlavy skrz externí zařízení jako jsou např. mobily nebo satelity.

Dále brit Babitz Liviu, spoluzakladatel firmy Cyborg Nest, která věří, že toho pomocí našich smyslů můžeme ještě mnoho probádat. Proto se rozhodli jako první na světě navrhovat a „prodávat“ smysly. Sám liviu na pódiu demonstroval "smysl pro sever" který měl připevněný na hrudi.

Další zajímavou osobností byl Radek Janků, který patří mezi významné propagátory elektromobility. Jeho společnost BattSwap, kterou založil v roce 2015, revolučně usnadňuje fungování elektromobilů díky 30 sekundovému výměnnému systému elektrické baterie v autech.

 

1

posluchači řečníků na hlavní scéně mohli zaujmout i velmi pohodlné polohy.

2

Humanoidní robot z FEL ČVUT.

3

Luxusní elektromobil Lexus.

4

První autonomní autobus světa.

Webové stránky celé akce: https://www.futureportprague.cz/

Mgr. Simona Kadlčíková