Česká lingvistická olympiáda

Proběhlo školní a regionální kolo České lingvistické olympiády

Letošního školního kola České lingvistické olympiády, kterou pořádá Matematicko-fyzikální a Filozofická fakulta Karlovy univerzity, se zúčastnil rekordní počet žáků jak vyššího, tak nižšího gymnázia. Ačkoli je soutěž určená pro žáky vyššího gymnázia, máme radost, že se zapojilo i 11 žáků ze sekundy a kvarty, kteří se mezi svými staršími spolužáky vůbec neztratili a ukázali, že se máme pro příští ročníky na co těšit.

Úkoly byly poměrně náročné. Žáci se seznámili se čtyřmi novými jazyky - překládali z maorštiny a palauštiny do češtiny a obráceně, pracovali s provázkovým písmem ogham, vyhledávali české výrazy k symbolům z igboštiny a pod.

A jak dopadli? Umístění všech žáků je k nahlédnutí u Mgr. Tomáškové, výsledková listina je vyvěšena také na nástěnce u kabinetu 215. A kdo se umístil na prvních místech? S počtem 58 bodů (z možných 66) zvítězil Jindřich Jaroslav Doležal z oktávy, na druhém místě se umístila kvintánka Veronika Harvánková s 51 bodem a 3. místo obsadila Veronika Vacková ze 4. B se 49 body. Čtvrté místo ovládla Markéta Anna Doležalová z kvinty se ziskem 48 bodů. 

Tato čtveřice studentů se díky svým bodovým ziskům probojovala do regionálního kola, které proběhlo na konci ledna 2019 v Praze. Jindřich Jaroslav Doležal se v tomto kole umístil na 66. místě, Markéta Anna Doležalová na 81. místě, Veronika Vacková na 122. místě a na 126. místě Veronika Harvánková. Nutno podotknout, že soutěžících v regionálním kole bylo něco málo přes 200. Proto si naši studenti zaslouží velkou gratulaci a poděkování za velmi solidní reprezentaci školy ve velmi náročné soutěži propojující jazyk, matematiku a logiku.