Dante na Zoomu?

S profesorem Jiřím Špičkou o Dantovi na digitální platformě Zoom.

Koncem března jsme se v rámci semináře českého jazyka a literatury zúčastnili přednášky s profesorem Jiřím Špičkou na digitální platformě Zoom. Ústředním tématem meetingu bylo Italy i cizinci opěvované knižní dílo Božská komedie, přesto jsme se dozvěděli i něco málo o jeho autorovi, Dantu Alighierim. Nejenže pan Špička vystupoval velmi sofistikovaně, připravil si také poutavou prezentaci a jeho přednes byl doplněn o spoustu zajímavých informací.

Dozvěděli jsme se například, že byl Dante kvůli nepříznivé situaci nucen opustit rodnou Florencii, kde se věnoval především publikaci odborné literatury, a že velkou část života prožil v exilu. Za účelem zaopatření živobytí tedy roku 1305 začal tvořit dobrodružné, přesto duchovní dílo, kterým vstoupil do dějin nejen italské literatury. Alighieri Božskou komedii psal až do své smrti v roce 1321, ale jeho nadčasová, ve čtrnáctém století nevídaná experimentace s jazykem a samotným dějem předběhla svou dobu o několik stovek let.


Přestože se mi přednáška líbila, s faktografií k Dantově Božské komedii jsem už byla poměrně detailně obeznámena v hodinách češtiny ve druhém ročníku. Proto ačkoli jsem se nedozvěděla mnoho nového, jsem ráda za poskytnutí možnosti osvěžit si paměť.

Balážová