Exkurze do Polné

Historický a společenskovědní seminář vyrazil dne 19. října 2022 do města Polná, aby zde poznal židovskou kulturu a historii.

Poté co jsme dorazili do Polné, zamířili jsme k židovské synagoze a rabínskému domu, kde jsme měli sraz s panem Růžičkou. S ním jsme si udělali procházku po Polné. Zavedl nás na místo – les Březina, kde byla nalezena Anežka Hrůzová, která byla hlavní obětí hilsneriády, z jejíž vraždy byl obviněn Leopold Hilsner. Pan Růžička nám také popsal, jak tehdejší četníci vyšetřovali vraždu a různé okolnosti, které ke vraždě vedly.

 Následně jsme se vrátili zpět k rabínskému domu a synagoze, kde jsme se rozdělili na dvě skupiny. První šla s paní průvodkyní do muzea. Zde nás seznámila s historií města. Dozvěděli jsme se, jak se Židům žilo v Polné napříč staletími, a o jejich kultuře. Také jsme se podívali do židovské kuchyně, kde nám bylo řečeno, že Židé nesmí kombinovat mléčné a masové výrobky a konzumují tzv. košer potraviny, které jsou rituálně čisté. Nahlédli jsme do mikve, což je židovská rituální lázeň. A také jsme se dozvěděli ještě další věci o hilsneriádě. Pak jsme se vyměnili s druhou skupinou a šli jsme do synagogy. Synagoga byla rozdělena pro muže a ženy. Muži vcházeli hlavní vchodem. Pro ženy byla zřízena galerie, do které se chodilo zvláštním vchodem. Po všech těchto prohlídkách nás čekal oběd v místní restauraci.

 Celou exkurzi jsme završili návštěvou židovského hřbitova, kde byla možnost vyzkoušet si přečíst různá hebrejská jména a příjmení.

Eva Černá (oktáva)

gallery