Harmonizační dny a přírodovědný kemp primy 2023

....aneb jak jsme se seznamovali, tvořili nový kolektiv a poznávali přírodu.

Ve dnech 5.–8. 9. 2023 proběhl seznamovací kurz žáků primy, a to na Fryšavě pod Žákovou horou.

Harmonizační dny přinesly do úvodu školního roku primy nejen radost a nadšení, ale i nezapomenutelné zážitky. Během těchto dnů se žáci seznámili se svými spolužáky a vytvořili kolektiv, který slibuje pozitivní atmosféru nejen pro tento školní rok, ale i pro roky nadcházející. Jedním z vrcholů těchto dní bylo vytvoření praviděl a hymny, která se stala symbolickým spojením nové třídy.

Důležitou součástí harmonizačních dnů byly i různé přírodovědné aktivity a teambuildingové hry, jejichž cílem bylo posílit spolupráci a vzájemné vztahy mezi žáky.

Hned na úvod přírodovědné části měli žáci za úkol postavit z předem daného materiálu most, u kterého se následně testovala jeho nosnost. Šlo tedy nejen o pěkný a nápaditý design, ale především o funkčnost a kvalitu zpracování. Další aktivitou, která byla pro žáky nachystána, bylo zkoumání otisků prstů, což je důležitá součást kriminálních věd. Oveřili jsme si, že není otisk jako otisk! Průchod kreativitě mohli dát žáci u výroby minisopek, ze kterých se díky chemické reakci jedlé sody, octa, saponátu a barviva linula různobarevná napodobenina lávy.

Přímo v terénu, v okolí fryšavské fary, si pak žáci vyzkoušeli měření a studium různých stromů, a to včetně zkoumání kulatiny, na které byly hezky patrné letokruhy. Tato aktivita pomohla lépe porozumět přírodě a důležitosti zachování stromů. Ve fyzikální části se žáci zaměřili na analýzu historie a vývoje vědy, kdy se zabývali datováním vědeckých objevů a jejich řazením dle časové posloupnosti.

Seznamovací kurz byl zakončen společnou turistikou do nedaleké obce Sklené, ze které už následoval odjezd zpět do Žďáru.

Věřím, že základ, který byl položen během harmonizačních dnů, nám pomůže snadněji a radostněji projít celým školním rokem. Jsme plni nadšení a odhodlání dosáhnout společných úspěchů a těšíme se, co nám přinesou další měsíce.

Miloslava Dvořáková

třídní učitelka

gallery