Házenkáři Bigy dovezli republikové stříbro

Studenti Biskupského gymnázia Žďár nad Sázavou vyválčili na republikovém šampionátu středních škol v Lovosicích stříbrné medaile.

Nestačili pouze na SŠIEŘ Rožnov pod Radhoštěm, který přijel s téměř kompletní sestavou staršího dorostu extraligového Zubří.
"Ve finále se už na nás začala podepisovat únava z náročného programu, střídali jsme jen jednoho hráče. Rožnov si výhru zasloužil, měl skvělého gólmana, který naše šance v úvodu vychytal," popsal kapitán týmu Tomáš Kršek.
Díky vynikající práci házenkářského klubu Nové Veselí a spolupráci se školou mohlo Biskupské gymnázium vyslat velmi silný výběr. "Jakub a Radek Flajsarovi, Andrej Parolly a Jakub Grulich jsou v reprezentaci staršího dorostu. Společně s Tomášem Krškem už mají starty i v mužské extralize, podobný tým je radost trénovat," vyzdvihuje kantor Jiří Bubák a jedním dechem dodává: "A to nám ještě tři kluci vypadli."
Cesta turnajem začala pro Bigy ve skupině A, kde Žďárští nejdříve po velkém boji podlehli Rožnovu 22:17 (Bigy v zápase vedlo 15:11), aby si zajistili postup do semifinále výhrou nad Louny 25:17. Druhý den šampionátu si na ně dlouho brousila zuby Obchodní akademie Plzeň, ale ve druhém poločase se projevila větší individuální kvalita Žďáru, který si zajistil finále výhrou 27:22. „Plzeň nám to pořádně znepříjemnila, na postup jsme se nadřeli, čemuž jsme se chtěli při naší úzké rotaci vyhnout,“ řekl autor šesti semifinálových branek Radek Flajsar.
Úvod finále vyšel lépe Rožnovu, který si až na úvodní zápas s Bigy počínal naprosto suverénně. „Rychle vedli 6:2, my jsme to sice stáhli na 8:6, ale pak jsme nedali tři tutovky, nevyšla nám přesilovka a po trhácích jsme začali inkasovat jeden rychlý gól za druhým,“ litoval Andrej Parolly.
Už v poločase, kdy na tabuli svítil nepříznivý stav 16:8, bylo jasné, že stále unavenější hráči ve žlutých dresech s nápisem BIGY budou brát stříbrné medaile. „Po zápase byla na klucích znát velká únava a zklamání. Za oba dny si ale zaslouží obrovskou pochvalu a poděkování, na hřišti nechali maximum. Podepsali se pod historický sportovní úspěch školy. Místo oslav nebo jen odpočinku museli ještě večer na trénink v Novém Veselí, po něm ještě na video rozbor před důležitým zápasem, který mají už o víkendu. V extralize opět sahají po extraligové medaili, o to větší dík jim za čas strávený na školní akci patří,“ chválí Jiří Bubák.

Výsledky Bigy na MČR v Lovosicích:
Skupina A: Bigy Žďár – Rožnov 17:22, Louny 25:17. Semifinále: Bigy Žďár – Plzeň 27:22. Finále: Bigy Žďár – Rožnov 17:29.
Sestava a branky Bigy: Grulich – Jakub Flajsar 28, Radek Flajsar 18, Parolly 17, Tomáš Kršek 15, Mach 4, Ševčík 3, Mareček 3.

Mgr. Jiří Bubák

gallery