Jak vybírat vysokou školu

Několik dobrých rad maturantům i jejich rodičům, jak vybírat vysokou školu

Vážení rodiče, milé maturantky a milí maturanti,
nadešel podzim - pro zájemce o vysokoškolské studium čas rozhodování. Mnoho gymnazistů si klade podobné otázky: Jakou vysokou školu si zvolit? O jaký obor mám vlastně zájem? Kolik si dát přihlášek? Kdo mi poradí?
Tato situace není jednoduchá zvláště pro ty, kteří zodpovědně zvažují různé možnosti, životní priority a dobře míněné rady ze strany starších a zkušenějších kamarádů, rodičů i učitelů. Snad vám poslouží stručný návod.
Kdo může při hledání VŠ a vhodného oboru pomoci?
V první řadě to budou rodiče se svými zkušenostmi. Dále pak třídní profesoři a vyučující daných předmětů, o které mají studenti zájem. Můžete se obrátit i na výchovnou poradkyni. K dispozici jsou webové stránky Institutu vzdělávání SOKRATES (www.institut-sokrates.cz) a telefon - zdarma 800 100 570. Cenné nformace o „naplněnosti" trhu práce můžete získat i v Informačním a poradenském středisku Úřadu práce ve Žďáře nad Sázavou.
Co byste měli při výběru VŠ a vhodného oboru zvážit?                                    
Skutečný zájem o daný obor (po absolvování studia bude vaším povoláním).
Schopnosti - nepodceňovat se ani nepřeceňovat.
Akreditace školy pro daný obor (zjistíte na webových stránkách MŠMT www.msmt.cz).
Poptávka na trhu práce po zvoleném oboru.
Jak se připravovat na přijímací zkoušky?
Rada nad zlato od Mirečka z „básníků": „Se učit, se učit, se učit."
K profilové části maturitní zkoušky vybrat ty předměty, které budou součástí přijímacích zkoušek na VŠ.      
Využít nabídky přípravných kurzů, nejlépe pořádaných VŠ, na kterou se chcete hlásit - má to své výhody: seznámíte se s prostředím VŠ, získáte přehled o množství požadovaných znalostí, můžete si je zavčas osvojit. Další možností je obrátit se na Institut vzdělávání SOKRATES nebo SCIO, TUTOR. (Pozor na neznámá nebo méně známá sdružení, která mohou nabízet nekvalitní a drahé kurzy.)
Zkoušet si testy studijních předpokladů (získáte cvik, rychlost, vhled,...) - v příslušném semináři nebo doma. www.testystudijnichpredpokladu.cz
Kde získat přihlášku na VŠ a VOŠ?
Přihláška na VŠ nebo VOŠ má převážně elektronickou podobu. Najdete ji na webových stránkách vybrané vysoké školy. S každou přihláškou posíláte manipulační poplatek, který se pohybuje v rozmezí od 400,- Kč do 600,- Kč za jednu přihlášku.
Kolik posílat přihlášek?
Doporučujeme 3 až 5.
S čím je třeba počítat: mohou se krýt termíny přijímacích zkoušek (VŠ peníze nevrací, neberou příliš ohledy na to, že máte „nějaké zdravotní" důvody a už vůbec je nezajímá, že se termíny kryjí). Dále berte v úvahu psychické vypětí - pokud se nevydaří první zkouška, těžko se mobilizují síly k dalším, ztrácí se sebedůvěra.
Je třeba volit určitou strategii při výběru škol, zvláště u těch, kde už po mnoho let je tzv. převis zájemců. Jedna VŠ by měla být „na jistotu". Obecně lze říci, že obtížněji se dostávají studenti na humanitní obory,
v TSP je třeba dosáhnout vysoké hodnoty percentilu.
Dokdy poslat přihlášku?
Do konce února (pro nerozhodné platí: elektronickou přihlášku do půlnoci 28. 2.; klasický formulář - razítko z 28. 2.). Výhodu nám nabízí přestupný rok, neboť získáte jeden den v rozhodování navíc.
Pozor pro ty, kteří se hlásí na VŠ, kde se dělají talentové zkoušky. Přihlášky se odevzdávají dříve - musíte sami zjistit. Národní srovnávací zkoušky Informace: www.scio.cz
Využijte:
Dnů otevřených dveří na jednotlivých VŠ.
Speciálního dne otevřených dveří na Masarykově univerzitě.
Webových stránek:
www.fakulta.cz
Učitelských novin, www.ucitelskenoviny.cz  
Návštěvy evropského veletrhu pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus na výstavišti v Brně, www.gaudeamus.cz
www.infoabsolvent.cz
www.gwo.cz

Přeji všem pevné nervy a klidnou hlavu při rozhodování a správném výběru VŠ.
                                                     Mgr. Hana Fejtová, výchovná poradkyně