Mimořádně úspěšný rok Báry Burešové

Barbora Burešová, studentka septimy Biskupského gymnázia, díky své píli, vytrvalosti, cílevědomosti, pracovitosti a talentu slavila letošní školní rok mimořádné úspěchy.

Jsme na svoji všestranně nadanou studentku velmi hrdí, srdečně Báře děkujeme za skvělou reprezentaci Biskupského gymnázia a přejeme jí jestě mnoho tak úspěšných let.

Za vedení školy a komisi chemie a biologie srdečně gratuluje Lenka Melicharová

Zde jsou úspěchy, kterých Bára dosáhla i osobní medailonek.

gallery

Získala vynikající 5. místo v celostátní soutěži Středoškolák roku 2023.

Talent Vysočiny: Cena hejtmana Vysočiny:

Výjimečně talentovaná žákyně v oborech humanitních a přírodovědných. Zabývá se vývojem léků proti melanomu, pracuje v týmu na farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy, je držitelkou stříbrné úrovně Ceny vévody z Edinburghu, dokončuje úroveň zlatou.

gallery

V národním kole SOČ mezi šestnácti finalisty získala 4. místo.

Úspěch gymnazistky Barbory Burešové v národním kole SOČ s tématem vypracovaným na Farmaceutické fakultě UK

Barbora Burešová, studentka 3. ročníku Biskupského gymnázia ve Žďáru nad Sázavou, vypracovala během zimního semestru letošního akademického roku práci v rámci Středoškolské odborné činnosti (SOČ) ve výzkumné skupině Skin Barrier Research Group (vedoucí skupiny: Prof. PharmDr. Kateřina Vávrová, Ph.D.).

Téma její práce bylo „Alternativní formulace podání 5-fluoruracilu do kůže“ a experimenty realizovala na Katedře farmaceutické technologie pod vedením Dr. Georgiose Paraskevopoulose, Ph.D. Barboře se podařilo formulovat hydrofilní gely 2-hydroxylethylcelulosy v kombinaci s polyamidoamino dendrimery obsahující léčivo 5-fluorouracil a vyhodnotit jejich schopnost dodávat účinnou látku do různých vrstev lidské kůže po ex vivo aplikaci.

Získaná data Barbora nejprve prezentovala ve školním (1. místo), okresním (1. místo) i krajském (2. místo) kole SOČ (Kraj Vysočina, obor Zdravotnictví) a úspěšně postoupila až do národního kola, které se konalo 16.–18. června v Plzni. V národním kole se její práce opět setkala s úspěchem a mezi šestnácti finalisty byla oceněna čtvrtým místem.

I díky této práci pak získala vynikající 5. místo v celostátní soutěži Středoškolák roku 2023 a byla také nominována na ocenění Talent Vysočiny, kde jí byla udělena za zcela výjimečné výsledky Cena hejtmana Vysočiny.

Barboře moc gratulujeme k dosaženým výsledkům a přejeme mnoho úspěchů v pokračování jejího studia.

Biskupské gymnázium ve Žďáru nad Sázavou, kde Barbora studuje, se může pochlubit titulem „Fakultní škola Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy“. Jednou z řady výhod této spolupráce mezi naší fakultou a středními školami je právě nabídka středoškolákům zapojit se do vědecké činnosti fakulty a vypracovat zde práci v rámci SOČ.

Text: Dr. Georgios Paraskevopoulos, Ph.D.

gallery

"....naučit se nové věci, ale i potkat nové lidi, které by můj cíl mohl zaujmout..."

Barbora Burešová, II. vicemiss Miss Reneta 2022

Jmenuji se Barbora Burešová je mi 17 let a studuji Biskupské gymnázium ve Žďáru nad Sázavou. Do soutěže jsem se přihlásila, protože mám ráda výzvy. Proto jsem po zisku bronzové ceny DofE, získala stříbro a pustila jsem se do zlata. Mým velkým koníčkem je moderace, a tak jsem měla velkou radost, když mě oslovilo vedení DofE, abych ceremonii uváděla. Již ve 14 letech jsem moderovala mezinárodní Robotickou konferenci a letos jsem byla jedním z hlavních organizátorů celorepublikové Studentské vědecké konference, kterou jsem také uváděla. Setkávat se s vědci? To mě opravdu baví! O loňských prázdninách jsem byla vybrána k účasti v programu NANO21 na Ústavu fyzikální chemie AVČR, mezi 20 nejlepších studentů v republice. Pracuji v mezinárodním teamu FAF UK, kde se podílím na výzkumu, který se týká výroby přípravku pro zlepšení průchodu protinádorového léčiva do kůže. Mezinárodní tým? To chce odbornou angličtinu! Na tu jsem se soustředila od 12 let díky studiu kurzů CTM. Začala jsem přírodními vědami, poté matematikou, a nakonec Anatomy and physiology of human na Florida Virtual School Global, USA. Mým největším snem je uspořádat galavečer pro lidi, kteří během svého života darovali ledvinu. Už ve 14 letech jsem dělala rozhovor s přednostou Transplant centra IKEMu. Účast na Miss Reneta si mohu nejen užít, naučit se nové věci, ale i potkat nové lidi, které by můj cíl mohl zaujmout. Lidé si většinou myslí, že když člověka baví vědecká práce, že slovo kosmetika, tanec nebo móda, je pro něj cizí. Ale já Vám chci dokázat, že to tak není a tyto stereotypy rozbourat! Každá miss vždy mluví o charitě. S tím já mám už zkušenosti z DofE. Pokud se dostanu na svoji vysněnou školu, kterou je Vojenské zdravotnictví pro oblast všeobecné lékařství UNOB, budu pomáhat každý den, lidem z celého světa. A víte, co by bylo nejlepší? Kdybych jako vojenský lékař, mohla zůstat u nás doma, protože vojenští lékaři by už nebyli potřeba... PS: No, ale nejsem stoprocentní…Když vidím pořádný kus masa nebo pořádně mastnou klobásu na grilu, neznám bratra a musí být moje!