Naše studentky se v konkurenci 75 gymnázií z České a Slovenské republiky neztratily

V mezinárodní finále jsme potvrdily naše 1. místo v kraji

Co? XXVIII. ročník Dějepisné soutěže gymnázií ČR a SR

Téma? Od společného probuzení k přerodu a rozdělení (1978 – 1992)

Kdy? 21. listopadu 2019

Kde? Cheb

Organizátor? Mgr. Miroslav Stulák a Gymnázium Cheb

Významní hosté: PhDr. Petr Blažek (garant soutěže), Prof. PhDr. Roman Holec, Dr.Sc., Prof. PhDr. Jan Rychlík, Dr.Sc., Mgr. Olga Nachtmannová, státní tajemnice Ministerstva školství, vědy, výzkumu a sportu SR, velvyslanec ČR na Slovensku Tomáš Tuhý a velvyslanec SR v Čechách Peter Weiss, ale také bývalý politik Jan Ruml nebo europoslanec Alexandr Vondra a mnoho dalších historiků, hostů a sponzorů soutěže

Kdo? Eva Černá (kvinta), Anežka Miškovská (sexta), Anna Tomšíková (3. B)

Konkurence? Obrovská – 75 tříčlenných družstev z gymnázií České a Slovenské republiky, která prošla sítem krajských kol

Náročnost? Pekelná. Nebo vy víte z jakého dokumentu je následující ukázka?

"Jsme s vámi, přátelé, kteří voláte po spravedlnosti pro všechny. S díkem a úctou se obracím zvláště k obětem surového násilí: O vás platí Kristovo slovo "Blaze těm, kdo hladovějí a žízní po spravedlnosti, neboť oni budou nasyceni". Požadavek potrestání viníků je zcela spravedlivý. Jen prosím, abyste dále šli cestou nenásilí. Bojujme za dobro dobrými prostředky. Na našich utlačovatelích vidíme, jak krátkodechá jsou vítězství zloby, nenávisti, pomstychtivosti, bezohlednosti, zpupnosti."

Nebo znáte odpovědi na otázky?

Je alebo nie je pravda, že v 80. rokoch sa osobné automobily Škoda krátkodobo vyrábaly aj v národnom podniku BAZ v Bratislave?

V polovici 80. rokov vznikla v Trenčíne hudobná skupina teenagerov s vtedy 13ročným spevákom Mišom Kaščákom, ktorí popri pesničke Udavač rýchlo zaujali i svojou vizážou, ku ktorej patrily čierne obleky, úzke kravaty a tmavé okuliare. Ako sa skupina menovala?

Na sklonku ledna 1992 jmenoval prezident ČSFR Václav Havel 12 členů Ústavního soudu. Uveďte název města, které se stalo sídlem ÚS a alespoň příjmení jeho prvního předsedy.

Populární televizní sportovní redaktor Vít Holubec, který řadu let komentoval mnoho velkých sportovních událostí, proslul při televizních přenosech větou:

a) míčovým hrám zdar, vážení přátelé televizních sportovních přenosů

b) sportu zdar a fotbalu zvlášť, vážení přátelé televizní kopané

c) tělesné výchově zdar, vážení sportovní přátelé

d) pohybu a vrcholovému sportu zdar, vážení sportovní přátelé

Výsledky? Zvítězilo Gymnázium Lučenec, naše děvčata se umístila na úžasném 24. místě a obhájila post nejlepšího gymnázia v Kraji Vysočina

Odměna? Spousta zážitků především z dobrodružného cestování, velké množství hodnotných knih zaměřených především na moderní dějiny, které obdržel každý soutěžící, a příjemný pocit, že i když jsme nezvítězily, známe toho daleko víc než naši vrstevníci a uměly jsme to i prodat.  

 gallery

Finále Dějepisné soutěže