Naše výprava do Katalánska

Očima studentů

Naše exkurze do Monaka a Katalánska započala v úterý 20. 9. ve 14:00, kdy jsme vyrazili od školy autobusem. Celou dobu nás vezli bezvadní řidiči Miloš a Míra a spoustou informací nás zahlcovala průvodkyně Jana. Cestou do Monaka, naší první zastávky, jsme projeli Německem, Rakouskem, Itálií i Francií.

Ve středu v ranních hodinách nás uchvátil pohled na překrásné Monako. Naší první zastávkou bylo Oceánografické muzeum. Po jeho návštěvě jsme měli čas prozkoumat úzké a spletité uličky starého města. Ve 12 hodin jsme se shromáždili před Knížecím palácem a zhlédli výměnu stráží. Poté jsme se vydali k pobřeží. Šli jsme trasou, kudy se jezdí Velká cena Monaka. Došli jsme až k světoznámému kasinu v Monte Carlu, hotelu a Café de Paris. Poté jsme strávili hodinu na pláži a poprvé jsme si mohli smočit nohy v moři. I když nás cestou zpět k autobusu zastihl déšť, náš dojem z Monaka nám nezkazil. V závěru dne jsme se vydali do Francie, kde jsme byli ubytováni v jednom z hotelů řetězce F1.

gallery

Ve čtvrtek ráno jsme se vydali autobusem z Francie do Španělska – našeho hlavního cíle exkurze. Cesta byla poměrně dlouhá, až odpoledne jsme dojeli do katalánského města jménem Girona. Navštívili jsme zde katedrálu Panny Marie, což je nejširší jednolodní gotická katedrála na světě, a prošli jsme se po hradbách, odkud byl krásný výhled na celou Gironu. Když jsme si dostatečně prohlédli toto historické město, odvezl nás náš autobus do hotelu Golden Sand v přímořském letovisku Lloret de Mar. Po ubytování jsme šli k moři, které bylo od hotelu pouze několik metrů.

gallery

V pátek nás čekala první návštěva Barcelony. Barcelona je hlavním městem Katalánska a 2. největším městem Španělska. Jako první jsme navštívili nejznámější stavbu slavného architekta A. Gaudího – chrám Sagrada Família, který nás uchvátil svými obrovskými rozměry i vnějším vzhledem. Poté jsme si prohlédli secesní nemocnici sv. Pavla, stadion Camp Nou týmu FC Barcelona, což je největší stavba svého druhu v Evropě, a dále stadion, kde se konaly olympijské hry roku 1992. V závěru dne jsme šli na vyhlídku, odkud jsme viděli celou Barcelonu s přístavem.

gallery

Sobotní cesta vedla více do vnitrozemí Španělska na překrásné poutní místo Montserrat. Podle legendy zde nalezli pastýři vysoko v horách černou sošku Panenky Marie – Morenety, kterou se rozhodli přemístit do města. Při tomto pokusu však ztěžkla a přemístit ji tak nikdo nedokázal, a proto byl v místě nálezu vybudován klášter. Každoročně ho navštíví mnoho turistů, aby tuto slavnou Černou Madonu mohli ve zdejším kostele vidět. I my jsme měli možnost si ji prohlédnout, navíc celou atmosféru tohoto místa podtrhoval zpěv chlapeckého sboru. Po prohlídce kostela jsme se vydali na krásnou vyhlídku, odkud jsme měli úchvatný výhled na celý klášter a také na překrásnou španělskou krajinu. Poté jsme už museli zpět do hotelu. K večeru jsme se opět vydali k moři, v němž jsme se po náročném dni i vykoupali.

gallery

V neděli ráno si mnozí z nás přivstali a společně jsme se šli podívat na pláž na východ slunce. Pomalu jsme se loučili s tímto krásným letoviskem, jelikož to byl poslední den strávený ve Španělsku. Po naložení všech kufrů nás čekala druhá návštěva Barcelony. Právě v tento den se zde konaly oslavy La Mercé. Když jsme procházeli městem, mohli jsme být svědky stavění lidských pyramid či bubenického průvodu. Byl to suprový zážitek. V tento den jsme viděli opravdu mnoho zajímavých míst, např. barcelonský přístav, Námořní muzeum a památník Kryštofa Kolumba, gotickou část města s pozůstatkem římských staveb, středověké paláce, Gaudího secesní domy a mnoho dalšího. V osm hodin večer jsme se s Barcelonou rozloučili a vydali se na cestu k domovu.

gallery

text: Šárka Landová, Libuška Padalíková, Mirča Vytlačilová (všechny 4. B)

foto: Jiří Boháček (2. A), Libor Havlík (sexta)