Návštěva Instituto Cervantes

Studenti španělštiny na exkurzi v Praze.

Ve středu 13. 4. 2016 měli studenti španělského jazyka a zájemci o španělskou kulturu možnost navštívit významnou španělskou kulturní a vzdělávací instituci pojmenovanou podle  slavného španělského spisovatele Miguela de Cervantese.

Instituto Cervantes je největší institucí na světě zaměřenou na výuku španělštiny, která je úředním jazykem ve 23 zemích světa a mluví jím více než 500 milionů lidí. Posláním Instituto Cervantes je podporovat výuku španělštiny a dalších úředních jazyků Španělska, stejně tak jako přispívat k šíření kultury španělsky mluvících zemí. Instituto Cervantes byl zřízen Španělským státem v roce 1991 s cílem šířit, vyučovat a propagovat španělskou a hispanoamerickou kulturu. Hlavní sídlo Institutu Cervantes se nachází v Madridu.

Pražský Institut byl otevřen v září roku 2005 za přítomnosti současného španělského krále Filipa VI. a královny Letizie. Během naší návštěvy jsme absolvovali komentovanou prohlídku celé budovy, která probíhala ve španělštině, setkali jsme se se španělskými zástupci jednotlivých oddělení, kteří nám přiblížili vzdělávací a kulturní program institutu a možnosti, které tam jako návštěvníci můžeme využívat. Prohlédli jsme si aktuální výstavu fotografií z různých koutů Španělska. Poznali jsme knihovnu pojmenovanou podle mexického autora Carlose Fuentese, která nabízí nepřeberné množství titulů knižních, hudebních i filmových a kde si studenti formou hry sami vyzkoušeli vyhledat různé tituly. Nakonec jsme v sále určeném pro filmové projekce, konference, školení či besedy zhlédli informační video a úspěšně vyřešili zajímavý kvíz o španělštině a jejím důležitém postavení v současném světě.

Počasí nám přálo a Praha byla celá v květu, proto jsme si exkurzi zpestřili prohlídkou historické části města a procházkou po nábřeží s výhledem na Malou Stranu a Pražský hrad. Do španělského institutu se při další příležitosti určitě rádi vrátíme.  

Mgr. Jaroslava Řetická    

spain

spain 

spain

spain

spain

spain