Novináři, kteří jsou inspirací

Naši školu navštívilo mnoho OSOBNOSTÍ. Mimo jiné i lidé, kteří v médiích zastávají různé posty. Setkání s nimi bylo právě pro studenty semináře média a mediální produkty jedinečným momentem. Zaujali je svým rozhledem i nadhledem, svými názory a tvůrčími aktivitami. Pro mnohé se stali inspirací. Představme si je …

VÁCLAV MORAVEC

PhDr. Václav Moravec je český redaktor a moderátor. Absolvoval Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK). Nyní působí v prostředí vysoké školy jako odborný asistent na Institutu komunikačních studií a žurnalistiky. Je také dlouholetým členem pedagogické komory Akademického senátu FSV. Byl redaktorem a moderátorem české sekce rádia BBC.  Proslavil se především moderováním diskusního pořadu Otázky Václava Moravce, který Česká televize pravidelně vysílá kromě několikaměsíční pauzy už od roku 2004. Také moderuje měsíčník Fokus Václava Moravce, který vysílá ČT24 od počátku roku 2015. Silná nadčasová témata, unikátní prostory a hosté, kterým stojí za to naslouchat, to je Fokus VM. Přímý přenos dvouhodinové diskuse doplňují vždy dokumentární reportáže či statistická data.  

Otázky Václava Moravce http://www.ceskatelevize.cz/porady/1126672097-otazky-vaclava-moravce/

Fokus – Lesk a bída médií http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/11054978064-fokus-vaclava-moravce/  

DANIELA DRTINOVÁ

JUDr. Daniela Drtinová, Ph.D. je česká televizní moderátorka a novinářka. Vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Profesní kariéru novinářky začala v Tiskové agentuře Arteria. Dále působila v České televizi v Redakci zpravodajství, kde moderovala a spoluvytvářela několik pořadů Zprávy, Debata nebo „21“. Osm let byla parlamentní zpravodajkou a také uváděla zpravodajský pořad Události, komentáře. Od roku 2014 pracuje s Martinem Veselovským v projektu, který je nazvaný DVTV. Za svou novinářskou práci získala prestižní Cenu Karla Havlíčka Borovského.  

DVTV http://video.aktualne.cz/dvtv/  

ERIK TABERY

Šéfredaktor týdeníku Respekt, který píše zejména politické komentáře. Právě za ně obdržel cenu Novinářská křepelka pro žurnalisty do 33 let. Získal i jednu z nejprestižnějších novinářských cen, a to Cenu Ferdinanda Peroutky. Je nositelem i Novinářské ceny. Erik Tabery se osvědčil i jako publicista. Je autorem knih Vládneme, nerušit (získal za ni prestižní cenu Toma Stopparda, byla také nominována na cenu Magnesia Litera) a Hledá se prezident, která byla rovněž nominována na cenu Magnesia Litera. Podle první z nich se natočil dokumentární film, který získal cenu Trilobit. Je autorem námětu k dokumentu Tady je Šloufovo či k dokumentárnímu seriálu o mladých lidech Generace nula.  

Respekt http://www.respekt.cz/

VÍT POHANKA

DANIELA PÍSAŘOVICOVÁ