Pohlednice ze Skotska

Cestujeme za poznáním…

Vítaným zpestřením výuky anglického jazyka se pro některé studenty vyššího gymnázia nepochybně stala další z našich oblíbených cest za poznáním, tentokrát až do dalekého Skotska na severu Velké Británie.

Výprava s názvem Malebné Skotsko začala večer 22.9. 2017 cestou přes Německo do Nizozemska, kde všechny výletníky čekalo krásné a slunečné počasí.

Naše první zastávka byla v Amsterodamu, romantickém městě s kosmopolitní atmosférou, všudypřítomnou vůní sýra, mořských dobrot a vaflí. Procházka po starém městě protkaném sítí důmyslných vodních kanálů, tzv. grachtů, zapsaných na seznam světového kulturního dědictví UNESCO byla zpestřena poutavým vyprávěním o historii města, jeho slavných rodácích a současném dění. Vnímali jsme pohodovou atmosféru sobotního amsterodamského dopoledne s jeho pověstnými trhy, kavárnami a květinami a všechny zaujalo velké množství cyklistů všech věkových kategorií, kteří se proháněli všude kolem nás a k městu a jeho životnímu stylu neodmyslitelně patří.

Odpoledne jsme se v přístavu Ijmuiden nalodili na trajekt s poetickým jménem Princess Seaways, abychom se plavili Severním mořem až do přístavu Newcastle. Po vylodění jsme druhý den ráno pokračovali dál podél severovýchodního anglického pobřeží.

Naší první zastávkou byl majestátní hrad Bamburgh Castle v kraji Northumberland, který jsme mohli obdivovat při procházce po nedaleké pláži a divokých písečných dunách. Úchvatná podívaná za doprovodu mořských vln a pro suchozemce ze středu Evropy jedinečný zážitek! Odpoledne jsme si prohlédli technickou pozoruhodnost Falkirk Wheel, zdymadlo spojující dva plavební kanály s rozdílnou úrovní hladin a nevynechali jsme ani historickou památku - renesanční palác Linlithgow, rodiště Marie Stuartovny.

Po večeři v hostitelských rodinách v Tullibody nedaleko Stirlingu jsme mohli procvičit anglickou konverzaci se skotským přízvukem a načerpat síly pro další cestování. Která další místa jsme během necelého týdne ve Skotku navštívili?

V krátkosti malý souhrn z našeho itineráře: Královský hrad Stirling Castle, který střeží bránu do Highlands a nedaleký Wallace Monument, připomínající život a odvahu skotského národního hrdiny Williama Wallace. Malebnou oblast The Trossachs, krajinu zbojníka Roba „Roye“ a spisovatele Waltera Scotta. Hrad Doune, kde se natáčel slavný film „Hledání svatého grálu“ humoristické skupiny Monty Python. Jezero Loch Katrine, po kterém jsme se projeli stoletým parníkem a jezero Loch Ness, kde jsme si vychutnali jeho magickou atmosféru u romantické zříceniny Urquhart Castle. Projeli jsme se přes největší skotské vřesoviště Rannoch Moor a krásným údolím Glen Coe. Viděli jsme soustavu zdymadel Neptune´s Staircase na Kaledonském kanálu s vyhlídkou na Ben Nevis, nejvyšší horu Skotska a obdivovali horský masiv Grampian Mountains, kterým jsme projížděli. 

Prohlédli jsme si i hlavní město Edinburgh, navštívili jeho královský hrad s korunovačními klenoty, prozkoumali chrám St. Giles, prošli se po Royal Mile, vychutnali atmosféru tohoto jedinečného historického města a během volna zavítali třeba do Národní galerie, prošli se parkem pod hradem či nakoupili suvenýry na obchodní třídě Princess Street.

Do programu jsme zařadili také návštěvu univerzitního přímořského městečka St. Andrews , které dobře znají milovníci golfu a které se pyšní malebnými zákoutími v historické části či ruinami rozsáhlé středověké katedrály a hradem ze 13. století na pobřeží.

Závěrem naší cesty jsme krátce navštívili známé kovářství ve vesničce Gretna Green, které se nachází na hranicích s Anglií a před naloděním na trajekt jsme se opět za slunečného počasí prošli kolem Hadrianovy zdi, kde jsme si prohlédli římskou vojenskou pevnost Housesteads.

Všichni si jistě rozšířili obzory, procvičili jazykové dovednosti a načerpali motivaci pro další studium… Tak zase někdy Skotsko - jsi drsné, ale zároveň kouzelné a ano, malebné!

Za PK Aj Mgr. Jaroslava Řetická a Mgr. Ladislav Výmola 

gallery