Síla lidskosti aneb Nicholas Winton ve žďárském kině Vysočina

Ve středu 28. 11. žáci kvarty, 2.B a studenti humanitních předmětů třetích a čtvrtých ročníků spolu s učiteli navštívili promítání dokumentárního filmu o Nicholasi Wintonovi s názvem Síla lidskosti.

Dokument nám představil osobnost anglického makléře Nicholase George Wintona, jehož obětavost a odvaha v roce 1939 zachránila 669 dětí, převážně židovského původu, z tehdejšího Československa. Filmem od režiséra Matěje Mináče provázeli zachráněné děti (např. válečný redaktor Joe Schlesinger, režisér Karel Reisz nebo spisovatelka Věra Gissing) a především sám Winton.

Působivý snímek nám odhalil mnoho informací o Wintonovi, postupech při převozu dětí, o hledání jejich adoptivních rodičů v Británii a o následných osudech zachráněných dětí. Mnohé z nich jen marně po válce pátrali, co se s jejich pravými rodiči stalo. Bohužel mnoho dalších dětí z posledního transportu se zachránit nepodařilo, protože vypukla 2. světová válka. Winton to považoval za svůj nejtragičtější zážitek.

Vstoupil do Královského letectva, aniž by o svých činech něco někomu řekl. Všechny záznamy, fotografie a seznam dětí zachytil ve své knize ústřižků z roku 1939. Teprve po 50 letech svět poprvé uslyšel o činech Nicholase Wintona, když jeho záznamy o převozech nalezla Wintonova manželka. Setkaní s některými ze „svých“ dětí v roce 1988 bylo a si nejdojemnějším okamžikem filmu, kdy se několik z nás neubránilo slzám. Nicholas Winton obdržel několik ocenění, mezi nimiž byl Řád britského impéria a Řád Bílého lva. Dožil se neuvěřitelných 106 let. Jeho receptem na dlouhověkost byl smích a smysl pro humor.

Velmi zajímavá byla i následná beseda s tvůrcem filmu, který doplnil k snímku několik informací a osobních zážitků ze setkání s Wintonem a „jeho“ dětmi. Vyzýval nás, abychom se také zapojili do hledání dalších Wintonových dětí. Na konci besedy jsme si mohli ujasnit některé nesrovnatelnosti formou dotazů. Všichni jsme si jistě rozšířili obzory ohledně dějepisu, ale i o podstatě lidskosti a slušnosti.

Za zúčastněné Ondřej Augustin 4. A