Velký úspěch v logické olympiádě

Daniel je 19. nejchytřejší mladík v ČR ve své kategorii

I přes překážky, které organizátorům soutěží háže pod nohy Covid-19, se podařilo Menze ČR uskutečnit za přísných hygienických podmínek prezenční finálové kolo logické olympiády, která porovnává logické myšlení. Do soutěže se letos zaregistrovalo 63 770 žáků a studentů ze 3143 škol.

Biskupské gymnázium Žďár nad Sázavou nejlépe reprezentoval Daniel Kubík z kvarty. Zkušený „harcovník“ postoupil ze základního i krajského kola kategorie B (2. stupeň ZŠ a víceletá gymnázia) a na celostátní úrovni obsadil krásné 19. místo. „Po čtyřech opravdu náročných testech jsem si myslel, že to na žádný skvělý výsledek stačit nebude. Byl jsem rád za finálové kolo. Konečné 19. místo z 67 finalistů mě ale udělalo opravdu radost, dokonce jsem byl ve své kategorii nejlepší z kraje,“ těší Daniela Kubíka.

Zúročil zkušenosti

Daniel nebyl v nejužším výběru poprvé, nad postelí už mu visí diplom za 2. místo z roku 2016.  „To stříbro bylo trochu zázračné, dodnes si toho výsledku hrozně vážím. Jinak soutěže se účastním pravidelně. Tohle bylo podruhé, kdy jsem se dostal až do finále,“ prozrazuje.

Logická olympiáda má tři kola – základní, krajské a celostátní. „Základní se vždy koná přes internet, další už jsou prezenční. Tentokrát bylo on-line i krajské, z něhož postupovalo pět nejlepších. Změnou si prošlo i finále, které se neuskutečnilo v Praze, ale 14. prosince 2020 po jednotlivých krajích,“ vysvětluje Kubík, proč vyměnil budovu Míčovny v Královské zahradě Pražského hradu za Jihlavu.

Základní kolo trvá 30 minut a obsahuje 30 otázek, stejné jen trochu těžší bylo v roce 2020 i krajské. „Všechny testy jsou navrženy tak, aby se nedaly stihnout. Zaměřují se na logické myšlení, ne na matematiku, jak si hodně lidí myslí. Úvodní kolo mi přišlo jednoduché, vyřešil jsem asi 27 otázek. V kraji se mi ale moc nevedlo a řešení z domova mě nenadchlo, dávalo prostor k podvádění, s nímž jsem se setkal už dřív,“ přiznává Kubík a vysvětluje: „Děti řešily úlohy v základním kole s rodiči, to se jim ovšem za normálních podmínek vymstilo špatným umístěním v krajském kole. Tentokrát bych se ovšem nedivil, kdybych se dozvěděl, že někdo se do státního kola dostal jen díky něčí pomoci.“

Pomohla štěstěna

V kraji nakonec obsadil 6. příčku, první nepostupovou. „Byl jsem ze sebe zklamaný, letos jsem si věřil na lepší umístění, ale kraj se mi nepovedl,“ říká mladík. Ať už to ale bylo s férovostí jakkoliv, stála při Danovi štěstěna. Jeden z postupujících se odhlásil, takže cesta do finále byla volná.

V Jihlavě na zástupce Bigy čekaly čtyři různé varianty testů. „První osmistránkový byl na půl hodiny, během níž jsem měl odpovědět na asi 35 otázek. Šlo o strašně těžké věci, stihl jsem tak osm odpovědí, to byla katastrofa. Chytil jsem se až na kratším a jednodušším druhém testu. Na třetí, k němuž nám nic neřekli, jsem nevěřícně koukal, ale poté jsem pochopil, že jde o nalezení vzájemného vztahu mezi slovy. Například sedlo ke slovům mezi horami a kůň. Nebo granát ke slovům drahokam a výbušná zbraň. Poslední test 3D objekty spočíval v tom, že jsme měli obrázky s mřížovými sítěmi, které vyznačovaly patra jednoho objektu a my jsme měli za úkol vypočítat jeho objem,“ vzpomíná Daniel Kubík na jednotlivé nástrahy celostátního kola.

Příští školní rok už bude bojovat mezi středoškoláky. „Tam to bude těžké, ale přál bych si, abych se ještě někdy do finále podíval,“ uzavírá nadaný Daniel Kubík.