Workshop s Pavlem Helanem

Kvartáni hledali cestu k poezii

Tento týden měli možnost naši kvartáni strávit několik hodin v přítomnosti poezie. Hudebník, skladatel a zpěvák Pavel Helan je ve středečním workshopu učil, jak vnímat básnický text, co dělat, abychom mu rozuměli, ale hlavně jim ukazoval, jak takový básnický text vytvořit. Sám na sobě předvedl několik způsobů, jakými lze vytvořit nejdříve krátké čtyřverší a následně celou báseň.

Kvartáni sami na základě těchto zkušeností a vlastního tréninku společně s Pavlem Helanem vytvořili báseň, jejímž základem se stala dvě slova: jezevec a fortnite. Ačkoli by se mohlo zdát, že tato dvě slova nemají vůbec nic společného, s pomocí pana Helana vytvořili píseň o 5 slokách, refrénu a přidali i závěrečné poslání. Navíc tuto báseň Pavel Helan v rámci tohoto workshopu zhudebnil a zazpíval.

Celý workshop byl završen v odpoledních hodinách, kdy se ve venkovním atriu školy odehrála "Hodinka poezie", kterou si připravili kvartáni pro své rodiče. V rámci vystoupení Pavla Helana, který zazpíval několik svých písní, zazněla i píseň, kterou žáci složili v dopoledních hodinách. Následně pak studenti představili rodičům 2 básnické sbírky "Abeceda třídy", z nichž přednesli své vlastní básně. Obě sbírky byly poté slavnostně pokřtěny.

Věříme, že kvartáni po tomto úžasném dni svoji cestičku k poezii dokáží najít a veršování jim vydrží i v dalších letech. 

gallery