Za odměnu do Krakova a Osvětimi

Tři naše studentky oceněny za svou literární práci výletem do Krakova a Osvětimi

V úterý 9. 4. jsme v brzkých ranních hodinách vyrazily na dvoudenní výlet do Polska, což byla odměna za naše literární práce vytvořené na téma holocaust, kterými jsme se zapojily do literární soutěže. Kromě nás, tří studentek Biskupského gymnázia, s námi jela jako učitelský dozor paní profesorka Tomášková a pan Růžička, který celý výlet organizoval a poskytoval nám během něj vždy zajímavý a bohatý výklad.  

Celé úterý jsme strávili v krásném Krakově. Pan Růžička nám ukázal přeplněné židovské hřbitovy a magické synagogy, protože celý náš pobyt byl zaměřený právě na holocaust. Odpoledne jsme navštívili krásnou katedrálu vedle hradu Wavel. Vyšli jsme až na starou věž s několika zvony a shlíželi jsme na město a obdivovali jaro, které bylo v Polsku už v plném proudu. Naše putování po Krakově jsme zakončili výbornou zmrzlinou.

Druhý den byl však mnohem náročnější. Vydali jsme se totiž do známého koncentračního tábora v Osvětimi. I sluníčko, které předešlý den tak hřálo, se schovalo a dodalo naší výpravě na autentičnosti. Když jsme procházeli mezi domy, ve kterých se za války tísnilo tolik lidí, nikomu z nás nebylo vůbec do smíchu a všechny jsme se jen zaraženě dívaly na tu obrovskou plochu, kterou si ani jedna z nás do té doby neuměla ani zdaleka představit. Stát na místě, kde za války krutou smrtí umíralo neskutečné množství lidí, pro nás bylo velmi emotivní, nikdo z nás si absolutně neumí představit, jaké to pro Židy, kteří se stali obětí tohoto rasistického procesu, muselo být strašné.  

Navzdory tomuto opravdu emotivnímu zážitku jsme si náš zájezd do Polska užily a ve středu 10. 4. jsme se kolem osmé hodiny večerní šťastně vrátily domů. Výlet nás v mnohém obohatil a všem se nám moc líbil, a to především díky poutavému výkladu pana Růžičky.  

Blanka Rousová (kvarta)

foto Anežka Miškovská (kvinta)

 Krakov a Osvětim