Když se finanční gramotnost potká s budoucností

Jak vypadá banka 21. století? Na tuto otázku si studenti kvarty neodpovídali z učebnice, ale přímo v praxi – během exkurze do Prahy.

Kvartáni navštívili pražskou pobočku České spořitelny nové generace Future Lab. Už u vchodu je přivítal digitální průvodce, která ve škole zatím běžná není: AI avatar Adam. AI avatar pomáhá klientům s orientací na pobočce, radí s aplikací George nebo přivolává lidského kolegu. Studenti si tak mohli na vlastní kůži vyzkoušet, jak umělá inteligence vstupuje do světa financí – přirozeně, srozumitelně a bez ostychu.

Future Lab ale není jen o technologiích. V interaktivních zónách si žáci „osahali“ finanční zdraví prostřednictvím her zaměřených na rozpočet, investice, pojištění i bydlení. Velký ohlas vzbudila také přednáška na téma Podnikavost – kompetence 21. století, která studentům ukázala, že podnikavost neznamená jen založit firmu, ale především umět přemýšlet, rozhodovat se, nést odpovědnost a hledat řešení v rychle se měnícím světě. 

Druhá část exkurze studenty zavedla do České národní banky, konkrétně na program Za měnou. Interaktivní expozice jim přiblížila svět, který běžně vnímáme jen skrze peněženku. Dozvěděli se například, jak nevidomí rozeznávají mince a bankovky, jaké osobnosti jsou na bankovkách vyobrazeny a kdo je navrhl, nebo jak bankovky vypadají v UV světle. Nechyběl ani pohled do zákulisí fungování centrální banky – od měnové politiky přes dohled nad finančním trhem až po zajištění cenové a finanční stability.

Exkurze ukázala, že finance nejsou jen čísla a pojmy, ale součást každodenního života každého z nás. Pro studenty to byl den plný objevů, praktických zkušeností a inspirace – a důkaz, že finanční gramotnost se nejlépe učí tam, kde se propojí realita, technologie a zážitek.

gallery