Hrozí kolaps naší civilizaci?

Kdo odolá pozvání na "malé Kavky"? Naši studenti rozhodně ne. Proto se mohli zúčastnit natáčení přímého přenosu zajímavého pořadu, který se vysílá každý měsíc a jehož autorem je redaktor, moderátor a vysokoškolský učitel žurnalistiky Václav Moravec. Pořad se jmenuje FOKUS Václava Moravce.

(...)

Po třech hodinách rozchodu přichází na řadu nejdůležitější a nejočekávanější bod programu-účast v živém vysílání pořadu Fokus Václava Moravce. Ze studentů škol se pro dnešní večer stávají diváci, kteří se dozvědí více o tématu Kolaps civilizace, kterému je dnešní vysílání věnováno.  Pro většinu přítomných je to jedna z mála možností stát se součástí živého přenosu, a proto je ve studiu cítit nervozita a napětí. Kolem tři čtvrtě na osm do sálu přichází hlavní moderátor Václav Moravec, který s sebou přináší pozitivní náladu. Nadšeně se zdraví se všemi přítomnými, k publiku směřuje několik vlídných slov.  Postupně se také objevuje šestice pozvaných hostů-jaderná fyzička Dana Drábová, egyptolog Miroslav Bárta, ústavní právník Jan Kysela, právní filozof Karel Havlíček. Ještě poslední přípravy – najít správnou pozici pro křesla pro hosty, přepudrovat všechny hosty, zkusit funkčnost mikrofonů…

Několik minut před začátkem přenosu se stále ve studiu něco děje, upravují se drobné nedokonalosti. V sále se střídá napětí s očekáváním. Začíná odpočítávání posledních deseti vteřin do začátku pořadu, publikum utichá, „nasazuje“ výraz. Je právě osm hodin a Václav Moravec otevírá dvouhodinovou debatu na téma Kolaps civilizace. Publikum musí být během živého přenosu ukázněné, nesmí vydávat žádné zvuky a zbytečně se hýbat, musí se tvářit seriózně. Program je rozdělen do tří částí, v každé z nich vždy diskutuje dvojice hostů. V prvním úseku se slova ujímává dvojice Dana Drábová a Miroslav Bárta, kteří se snaží odpovědět na otázky, zda je civilizace na konci s dechem. Druhá část je zaměřena na právnickou stránku a moc byrokracie, kde společně debatují právník Jan Kysela a právní filozof Karel Havlíček. Třetí oblast je věnována přírodě - co zmůže proti kolapsu civilizace? Do křesel usedá dvojice: hydrogeolog Zbyněk Hrkal a paleoekolog Petr Pokorný.

V průběhu vysílání se pouští na obrazovky reportáže k tématům, a právě tento čas všichni přítomní posluchači využívají k protažení, protože v tuto dobu nejsou v záběru. Na závěr celého pořadu přichází na řadu také diváci, kteří mají příležitost položit hostům otázky. Tuto možnost stihlo využít asi pět studentů, jež po vysílání pan Moravec pochválil za sofistikovanost dotazů, neboť téma bylo opravdu náročné.   Po sto dvaceti minutách se moderátor loučí se všemi diváky a ukončuje 44. díl měsíčníku Fokus Václava Moravce. Kamery i mikrofony se vypínají, ze všech přítomných opadá nervozita a strach a konečně nastává uvolnění. Po skončení vysílání se Václav Moravec ochotně fotí se svými příznivci a hosté ještě debatují s diváky nad životaschopností naší civilizace.

Tato exkurze se velmi liší od všech ostatních, většina z nich bývá předem jasně daná a má  přesný harmonogram. Ale ta dnešní je výjimečná, protože když se stanete součástí takového velkého média, jako je Česká televize, nemůžete čekat, že vyjde vše, co se naplánuje. Televize je nevyzpytatelná a v tom je právě její krása i krása této exkurze, protože nesedíte jenom dvě hodiny v nějakém sále a neposloucháte obecná fakta, ale na vlastní kůži se podílíte na chodu televize a doopravdy poznáváte, jaká je realita bez přetvářky.

Tereza Šebková, IV. B

Matěj kameramanem