Lucemburk 2025

Projekt Erasmus+JMO Learning Initiatives
Projekt Erasmus+ Lucemburk
Již druhým rokem pracuje Biskupské gymnázium ve Žďáře nad Sázavou na projektu Erasmus+ Jean Monnet Learning Initiatives pod názvem My home is Europe.
Aktivity projektového týmu a studentů školy se odehrávají ve výuce téměř všech předmětů, v rámci učebních modulů a extra kurikulárních hodin, besed, setkání a projektů, diseminačních a informačních akcí.
Vrcholem roční práce je vždy návštěva sídel institucí Evropské unie deseti studenty, kteří prošli výběrovým řízením školy a vzorně naši školu reprezentovali v zajímavých rozhovorech a setkáních v českém i anglickém jazyce.
I tentokrát naše cesta směřovala do Lucemburku, malebného města, kde se snoubí starobylá zákoutí se studenými kasematami a palácem velkovévody s moderní čtvrtí Kirchberg s okázalými mrakodrapy, prosklenými budovami a Filharmonií.
Naše první kroky vedly do Evropské školy Lucemburk II, kde jsme měli možnost pracovat se studenty různých národností. Díky iniciativě paní Dany Zajíčkové jsme mohli pracovat ve třídách sekundárního vzdělávání v hodinách anglického jazyka, historie a zeměpisu s vyslanými učitelkami z České republiky Lianou Barney, Kateřinou Chlumskou a Helenou Morawskou.
Nádherná vila někdejšího lucemburského premiéra Pierra Wernera v Lucemburku je dnes sídlem Velvyslanectví ČR a tady nás vřele přivítala paní Barbora Pláničková, zástupkyně velvyslankyně. Dozvěděli jsme se zajímavé informace o historii vily a premiéru Wernerovi, ale především nám bylo vysvětleno, jakým způsobem velvyslanectví funguje a jakým činnostem se věnuje. Vzhledem k tomu, že jsme místo navštívili jako projektová skupina EU, poskytnutý výklad se týkal fungování, významu a důležitosti EU v oblasti obchodu, vnitřní a zahraniční politiky a výhod nás občanů Unie.
Pan Jan Gregor, rodák ze Žďáru nad Sázavou, je dnes vedoucím jednoho z pěti senátů Evropského účetního dvora, který kontroluje příjmy a výdaje EU a jejích orgánů. Srdečně nás přivítal spolu s paní Janou Olšakovskou v reprezentačních a jednacích prostorách a také ve své pracovně, kde vyprávěl nejen svůj osobní příběh, ale hlavně nám osvětlil fungování Účetního dvora a seznámil nás s Výroční zprávou za rok 2023.
Jak probíhají jednání Evropského parlamentu během prvních dvou čtení a přijímání nových unijních právních předpisů, jsme si vyzkoušeli při simulovaném interaktivním jednání na téma obhajoba politických programů různých stran, hnutí a seskupení.
Překvapením posledního dne našeho pobytu bylo přijetí soudcem za Českou republiku u Soudního dvora EU panem Janem Passerem přímo v impozantní budově tohoto soudu. V hlavním jednacím sále jsme bedlivě poslouchali slova pana Passera o vzniku a historii EU, fungování Soudního dvora a jeho práci. Inspirující byla pro nás i setkání s panem Davidem Hadrouškem, členem týmu pana Passera, a paní Magdou Ličkovou z kabinetu kyperského generálního advokáta.
Chladné brzké ráno nás vítalo na lucemburském letišti, letadlo společnosti Luxair spolklo naši skupinku a po hodince letu jsme se opět ocitli v naší zemi, která je více než 20 let členem Evropské unie. Byla to opravdu zajímavá mise plná úžasných a inspirujících setkání. Její členové se těší na zpracování získaných informací a příběhů, které poputují dále ke studentům, spolužákům, učitelům, rodičům, návštěvníkům školy a široké veřejnosti.
Jitka Stráská, vedoucí projektu