Příroda, praxe a poznání: Třetí ročník na biologické exkurzi ve Žďárských vrších

V závěru května se studenti třetího ročníku zúčastnili exkurze s biologickým seminářem, která byla plná vzdělávacích aktivit, zážitků a praktických ukázek.

Den první: Deštivé krajina a hospodářské okénko

Za ještě poměrně slunečného počasí jsme dorazili do obce Fryšava, kde jsme se ubytovali a spolu s otcem Záleským vyrazili na první terénní procházku. 
Trasa vedla krajinou CHKO Žďárské vrchy, a to kolem Brožovy skalky, což je rulový skalní útvar, jehož současný vzhled je výsledkem čtvrtohorního působení mrazu a ledu a skrz přírodní památku Světnovské údolí. Tato lokalita spadá pod ochranu přírody díky meandrujícímu Sklenskému potoku, v jehož bezzásahovém okolí lze nalézt zajímavé a mnohdy chráněné druhy rostlin a živočichů. Údolní niva potoka je též bohatou lokalitou ohrožené bledule jarní, což zvyšuje atraktivitu především v jarním období. 
V průběhu exkurze se však trochu zkazilo počasí, a tak jsme část pochodu museli absolvovat v dešti. Nedaleko od přírodní rezervace Olšina u obce Sklené naštěstí déšť začal ustávat, což se hodilo, protože tam na nás už čekal místní soukromý zemědělec pan Jiří Kunc se zajímavou přednáškou o hospodaření v krajině, které podporuje biodiverzitu a retenci vody. Tuto teorii převedenou do praxe jsme mohli pozorovat na nedalekých tůních o rozloze zhruba 2 300 metrů čtverečních a sedmi přilehlých mokřadech, díky kterým se do této lokality vrátily původní druhy rostlin a živočichů, pro které zde v minulých desetiletích nebyly vhodné podmínky. Kromě obnovy ekosystémů jsou tyto zamokřené plochy zásadní i pro zachytávání vody v krajině či k ochlazování a zpříjemnění mikroklimatu během letního období. Výhodou takto upravené krajiny jsou mimo jiné i poměrně nízké náklady na budoucí údržbu, neboť těžištěm managementu krajiny je zde především vyžínání trávy na lukách v okolí mokřadu a vysekávání náletových dřevin.
Po poutavé přednášce jsme se z Olšiny přesunuli do obce Sklené, kde nás pan Kunc provedl po svém hospodářství, kde se věnuje pastevnímu chovu masného skotu a pěstování krmných plodin a obilnin, jež obnáší mimo jiné pravidelné vápnění a aplikaci hnoje na pozemky.

Den druhý: Výprava za přírodními klenoty 

Druhý den byl věnován procházce Žďárskými vrchy, kterou vedl odborník z CHKO Žďárské vrchy, pan Petr Piechula. Trasa vedla přes nejvyšší polohy Vysočiny a nabízela možnost obdivovat nejen chráněné druhy rostlin. Vidět tyto organismy na vlastní oči pro nás bylo skvělým doplněním teoretického studia. V závěru terénní procházky jsme dorazili do obce Krátká, která se vyznačuje jedním z nejhodnotnějších celků lidové architektury ve zdejší oblasti. Louky, pastviny a pole jsou zde maloplošně členěny mezemi a kamenicemi, většinou porostlými keři a stromy. V lidové architektuře převládá typ malých horských usedlostí. Zajímavostí je, že obec se dále nerozšiřuje, a je tím pádem považována za rezervaci lidového stavitelství. V Krátké jsme navštívili Dům přírody Žďárských vrchů, jehož expozice se věnuje vývoji místní krajiny a přírody v průběhu věků. Představuje Žďárské vrchy v období před příchodem člověka, během středověké kolonizace, rozvoje místního průmyslu, kolektivizace v zemědělství, ale také naznačuje výhled do budoucnosti. Večer byl pak vyhrazen biologickému kvízu, který studenty (snad) nejen pobavil, ale také prověřil jejich znalosti napříč botanikou a zoologií.

Den třetí: Pod mikroskopem u rybníka Medlov

Poslední den exkurze jsme se spolu s paní doktorkou Petrou Havlíkovou, která se zabývá nejen hydrobiologií, vypravili k nedalekému rybníku Medlov a pustili se do zkoumání ekosystému rybníka. Studenti si tak během dopoledne vlastnoručně vyzkoušeli techniku odlovu vodních bezobratlých, a to jak z vodního sloupce, tak i výlov tzv. bentosu, což je společenstvo živočichů žijících při dnu. V odpoledních hodinách byly všechny sesbírané vzorky popsány, bonusem pak bylo mikroskopování a pozorování vybraných zajímavých zástupců. Opět se hezky potvrdilo, že praktická výuka studenty mnohdy nejen více zaujme, ale informace získané tímto přístupem se mnohem lépe a déle uchovají v paměti.

gallery

 

Zdroje:

https://www.snezne.cz/kratka/d-1632

https://www.korunavysociny.cz/turisticke-cile/776-prirodni-pamatka-svetnovske-udoli

https://www.dumprirody.cz/zdarskevrchy/