Mezinárodní projekt EU

Již několik měsíců pracujeme na bilaterálním projektu Partnerství škol Comenius COM-BP-2011-02

Jak jistě dobře víte, několik studentů naší školy navštívilo Finsko. Dvoutýdenní pobyt ve finských rodinách a návštěva památek byly součástí našeho projektu „Wirkko magazine“. Tento projekt je podporován Evropskou unií a zdaleka nebyl zahájen až naší cestou do Finska. Projekt byl nápadem paní profesorky Jitky Stráské, která společně s profesorkou Miladou Paclíkovou a paní magistrou Alenou Hanzlovou ze Soukromé jazykové školy ve Sněžném s námi průběžně spolupracují na jednotlivých úkolech. Účelem projektu je sblížit se s finskými partnery prostřednictvím anglického i finského jazyka a společně s nimi vypracovat časopis o památkách UNESCO v našich regionech. Zaměřujeme se na jejich historii, architekturu a především jejich využití v současné době. K tomu nám slouží předem vypracovaný dotazník pro návštěvníky jak kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře tak kostelíka v Petäjävesi ve středním Finsku, který je poblíž naší partnerské školy Kuokkalan koulu v Jyväskylä. Součástí našeho časopisu je i představení partnerů. Ve Finsku jsme prodiskutovali náplň časopisu a rozdělili si úkoly pro jednotlivé partnerské dvojice. Zpracovali jsme podzim, slavení Vánoc ve zmiňovaných kostelech a nyní pracujeme na tématu jaro. Těšíme se na svátky velikonoční, které jsou významnou příležitostí je navštívit. Společně se setkáme letos začátkem září, kdy finští přátelé navštíví naši školu a budeme moci shrnout naše poznatky a připravit druhý rok spolupráce tak, aby náš „Wirkko magazine“ zaujal naše spolužáky, ale i studenty jiných škol.

Každý z nás je v pravidelném kontaktu se svým partnerem, u kterého jsme bydleli. Díky našemu projektu poznáváme finskou kulturu, náboženství a prostředí, které se nám líbilo a už se těšíme , až naši finští přátelé poznají Česko.

Gabriela Homolová, Daniel Jirman a Jitka Stráská

obr2