Senzace. BiGy pojede do Číny!

Republikové finále Asociace školních sportovních klubů České republiky ve stolním tenisu napsalo pohádkovou tečku. Trojice děvčat z Biskupského gymnázia Žďár nad Sázavou ovládla šampionát kategorie do 18 let a společně s chlapci z Ostravy si zajistila právo startu na Mistrovství světa v čínském Jinjiangu, které se uskuteční od 17. do 24. října 2020. „Jde o naprostou senzaci, něco podobného jsme absolutně nečekaly, jely jsme si zahrát, na postup jsme vůbec nemyslely,“ řekla kapitánka družstva Lucie Janáčková, která navíc v soutěži jednotlivkyň obsadila stříbrnou příčku.

gallery

Právě ona byla na dvoudenním finále v Jaroměři, kde startovalo šest nejlepších škol v zemi, hlavní hnací silou Žďáru. Kromě porážky s reprezentantkou Lilianou Plachou z Prahy nenašla nad síťkou přemožitelku. V zápasech družstev ve stolním tenisu ale špičkové individuality nemusejí hrát takovou roli. „Lucka hrála perfektně, úspěch ovšem závisel na celém týmu, v němž se postupně rozehrály k výborným výkonům jak Aneta Landsmannová, tak i Alžběta Švomová. Obě přidávaly důležité body. V klíčových utkáních s Prahou a Hodonínem rozhodovaly čtyřhry, které Anetka s Luckou po dramatickém průběhu urvaly 3:2 na sety,“ popsal učitel Jiří Bubák.

Po vítězství nad Hodonínem už bylo jasné, že si Biskupské gymnázium zajistí letenky do Číny. „Přiznám se, že jsem to vnitřně ohromně prožíval, po zápase jsem chtěl začít slavit, ale holky byly zcela opařené, vůbec nechápaly, co se děje. Musely se mi asi smát, že tam skáču radostí. Pokud si vzpomenete na výraz Ester Ledecké po dojezdu do cíle zlatého lyžařského olympijského závodu, asi tušíte, jak vypadaly,“ smál se Jiří Bubák.

Jeho slova potvrzují i jeho svěřenkyně. „Vůbec nám to nedošlo, na turnaji hrál každý s každým, ještě nás čekal jeden zápas a až zpětně jsme si uvědomily, že v něm už o nic nešlo. Pan učitel to měl spočítané, ale nechtěl nás nervovat,“ uvedla Alžběta Švomová.

Doslova v šoku byla i nejmladší z týmu Aneta Landsmannová, která rozhodla za stavu 2:2 na zápasy utkání s Prahou: „My tři? A do Číny? Vždyť jsme nebyly ani nasazené, Hodonín byl na MS dvakrát za sebou. Všichni čekali, že si to o postup rozdá právě on s Prahou. Je to neuvěřitelná pohádka a pořád jí nemůžeme uvěřit, nedochází nám to!“

Kromě soutěže družstev se v Jaroměři odehrál i turnaj jednotlivců. BiGy v něm potvrdilo vyrovnanost svých žaček. „Lucka obsadila 2. místo, Anetka s Bety se podělily o 5. příčku. Chtěl bych holkám za předvedené výkony pogratulovat. Odjely naprosto vyčerpané, ale myslím si, že na sebe mohou být pyšné. Zároveň bych chtěl poděkovat i vedení školy, které sportovní akci podpořilo. Prestižní postupová kategorie VI. (do 18 let) letos poprvé nebyla financována státem, škola nám přesto dala zelenou.“

Postup na MS obnáší i určitá úskalí. „Ještě nebyly vydány propozice pro Čínu, takže teď nikdo pořádně neví, co bude, protože akce je až za deset měsíců. Když to dobře dopadne, budeme muset sehnat prostředky minimálně na letenky. Už to bude velká položka a určitě nezůstane jen u ní,“ uvědomuje si Jiří Bubák.

Biskupské gymnázium, které v posledních dvou letech pravidelně sbírá republikové starty, se pokusí navázat na dívčí zlato 16. a 17. prosince, kdy budou házenkáři bojovat o medaili na Republikovém finále v Jindřichově Hradci. Jistý je i další start. Stejná sestava dívek už se kvalifikovala přes okresní a krajské kolo i na Republikové finále středních škol v Hostinném ve stolním tenisu. Dosud nejlepší umístění měli na starosti školní házenkáři, kteří v dubnu 2019 brali mezi středoškoláky stříbrné medaile.

Foto: Emma Sirotková

Republiková finále Biskupského gymnázia za poslední dva roky

streetball dívek         2017          6. místo               kat. V. (střední škola)

stolní tenis dívek      2017          9. místo               kat. IV. (8. a 9. třída)

házená chlapců         2019          2. místo               kat. V.

stolní tenis dívek      2019          1. místo               kat. VI. (do 18 let)

házená chlapců         2019           prosinec             kat. VI. (do 18 let)

stolní tenis dívek      2020           březen                kat. V.