Projekt My home is Europe

Studijní pobyt v Lucemburku
ŽÁCI 2. ROČNÍKU OBJEVOVALI KRÁSY LUCEMBURKU
Lucemburk, město známé vysokým počtem mostů, institucemi EU nebo krásnými hrady a zámky. Krásy města uchvátí kde, koho a každý si zde najde to svoje. Je libo poznání a zorientování se v institucích EU? Pokochat se krásnými památkami a zároveň moderními stavbami? Nebo snad poznat historické centrum města, které je zároveň památkou UNESCO? To vše v Lucemburku najdeme a žáci 2. ročníků a sexty to zažili na vlastní kůži. Díky projektu ERASMUS+ Jean Monnet se skupina žáků z 2. ročníku a sexty mohla účastnit výjezdu do zahraničí a poznat tak město Lucemburk, a hlavně instituce EU.
Žáci hned druhý den po příletu neotáleli a vydali se do evropské školy, která se nachází u obce Bertrange. Přivítala je paní učitelka Zajíčková, která na škole vyučuje češtinu. Ve škole děti mohly nahlédnout do hodin různých předmětů, které si zvolily. Díky této příležitosti měli možnost náslechu např. Hodiny angličtiny, matematiky, biochemie nebo výchovy k občanství. Dále paní Zajíčková seznámila děti se skupinou českých studentů. Zde se měly prostor seznámit se skupinou svých vrstevníků, které ve škole provází jiný systém. Našly ale i společnou notu, a dokonce přišlo i na zpěv a tím bylo zakončeno milé dopoledne. Odpolední program spočíval v návštěvě Muzea moderního umění velkoknížete Jana. Zde žáci měli možnost shlédnout poutavou výstavu moderního umění, která mnohé šokovala a některé fascinovala. Názory zde byly různé, ale i odpolední program sklidil chválu.
Další den studenty čekalo setkání s panem Gregorem, který je stínovým prezidentem Evropského Účetního Dvoru a studoval právě ve Žďáře nad Sázavou. Pan Gregor našim studentům přiblížil, co jeho práce obnáší, jak se k Účetnímu Dvoru dostal a nechyběla ani lehká prohlídka budovou. Byl otevřený diskuzi se studenty, a nakonec ze setkání byl příjemný zážitek, který naše studenty obohatil o nové znalosti.
Poslední den pobytu se studenti zúčastnili oslav Dnu Evropy, který se slaví na počest Schumanovy deklarace z 9. května 1950, která položila základy Evropské unie, jak ji známe dnes. Studenti se u budovy Evropského Parlamentu mohli seznámit s dalšími institucemi, zkusit si kvíz o EU nebo si projít stánky všech 27 členských zemí, kde se mohli dozvědět mnoho zajímavých informací nebo si zahrát interaktivní hry, či vyzkoušet tradiční pokrmy a nápoje. Celou dobu akci provázel program na jevišti, kde se objevil i samotný velkovévoda.
Poté už studenty čekala cesta zpět, která se na letišti protáhla více než očekávali, ale i tak si výjezd užili a určitě si odnáší spoustu nových znalostí, zážitků a třeba i nová přátelství a známosti. Třeba se někteří z nich i jednou vrátí ať už z důvodu dalšího prozkoumávání Lucemburska, anebo třeba jako nová generace, která se chce podílet na chodu EU.
Dita Hájková