Ornito-entomologický víkend

Ve dnech 22. - 24. 6. se konal další ročník oblíbené vzdělávací akce pro středoškolské pedagogy Ornito-entomologický víkend.
Když se k nám doneslo, že ve dnech 22. - 24. 6. se koná další ročník vzdělávací akce pro středoškolské pedagogy nazvané Ornito-entomologický víkend, neváhaly jsme ani minutu a přihlásily se. Spolu s lektory z Přírodovědecké fakulty JCU Michaelou Syrovou, Petrem Veselým, Oldřichem Nedvědem, Alešem Bezděkem a ostatními kolegy jsme vyrazili do oblasti Polabí. O zajímavé úlovky v této druhově bohaté lokalitě nebyla nouze.
V páteční večer jsme pod vedením ornitologů vyrazili společně chytat lelky do oblasti Bělé pod Bezdězem. Vzhledem k nepřízni počasí se nám však lelka zahlédnout ba ani zaslechnout nepodařilo. Během noční procházky nás lektoři seznámili s biologií a ekologií tohoto zajímavého opeřence.
V sobotu se v brzkém ránu celá skupina přesunula do Milovic. Naši ornitologové natáhli své sítě v oblasti tůní Josefov a v nich uvízli zajímavé druhy ptáků: ledňáček říční, několik druhů rákosníků či pěnice pokřovní.
Entomologové pak chytali a demonstrovali druhy typické pro tento biotop larvy vážek, ploštice, různé druhy denních motýlů.
V odpoledních hodinách jsme navštívili lokality spásané pratury, exmoorskými pony a zubry. Bylo zajímavé pozorovat nejen tato majestátná zvířata, ale i jak se krajina za poměrně krátký čas spásání mění.
V neděli ráno se naše kolona zastavila na okraji Mladé Boleslavi, kde žije velká kolonie syslů. Sysli se nám doslova pletli pod nohama a lezli do našich batohů, zjistit, jestli tam není něco na syslí zub.
Dále jsme se pod vedením našich lektorů vydali na Malý Bezděz, kde se nám podařilo najít tesaříka alpského.
Naši lektoři nám ještě chtěli ukázat jeřáby, ale ti se zřejmě z "rodinných" důvodů skrývali v rozsáhlých rákosinách Novozámeckého rybníka.
Děkujeme tímto našim lektorům za seznámení s tímto zajímavým koutem naší vlasti a jeho obyvateli.
Martina Filipová a Milada Paclíková