Výuka dějepisu – nové motivace

Aktivity doplňující klasickou výuku dějepisu

Vztah studentů k dějepisu jako k vyučovacímu předmětu není obvykle konstantní. Učitelé vědí, že v každé třídě se najdou studenti – milovníci historie, kteří s potěšením vnímají jeho slova, zapojují se do výkladu svými postřehy a vlastními poznatky, s oblibou čtou populárně naučnou literaturu. Ve třídě se však nachází i druhá skupina studentů, kteří chápou dějepis jako nezvládnutelnou snůšku letopočtů a jmen, v níž není možné se ani trochu orientovat a úplně zbytečně si tím musí zaneřádit mozek určený k něčemu užitečnějšímu. No a nakonec skupina třetí, ona obvyklá šedá zóna, která se dějepis učí, protože musí, a to stejně jako jakýkoliv jiný předmět bez valného zájmu. V několika posledních letech dostává výuka dějepisu na Biskupském gymnáziu poněkud jiné, možná zajímavější obrysy.

Kromě standardní výuky, tedy dvou hodin týdně ve všech třídách mimo maturitního ročníku, a kromě historického semináře zapojujeme žáky do aktivního poznávání historie našeho města, především významných architektonických památek souvisejících s činností místního kláštera. Významné osobnosti, slavnému architektovi první poloviny 18. století J. B. Santinimu, bývá věnována projektová hodiny (popř. celý den), v níž se sami studenti zapojí do přípravy a tvorby materiálů o cisterciáckém řádu, o klášteru a o samotném Santinim.

S moderními dějinami naší společnosti se setkávají studenti v rámci projektu „Příběhy bezpráví“…jedná se o sérii dokumentárních filmů a besed s pamětníky událostí, které byly pro naši společnost tak významné ve 20.století – 2.světová válka, holocaust, bezpráví páchané na našich občanech totalitním komunistickým režimem atd.

S velkým zájmem se mezi studenty setkává projekt pravidelných výletů – poznávacích exkurzí do Říma. První se uskutečnila v roce 2010, druhá pak v květnu 2012…Cesty za poznáním připravují pravidelně pokaždé po dvou letech. Proto jsme se v roce 2014 vydali sice také do Itálie, ale pro změnu do renesanční Florencie. I tady jsme měli co objevovat a poznávat. V letošním školním roce navíc rozšíříme naše zahraniční poznávání o cestu do Bratislavy, neboť toto město má s námi společnou minulost. A po jejích stopách se vydáme a budeme je postupně odhalovat.

Podobně jako v jiných vyučovacích předmětech mají studenti možnost poměřit své znalosti z dějepisu na bázi olympiády…Ta je organizována pro studenty ročníků nižšího gymnázia. A žákům se opravdu daří, neboť se nám v posledních několika letech podařilo vždy postoupit do krajského kola, kde si naši studenti vůbec nevedli špatně - vždy se umístili na předních místech první desítky.

Pro žáky vyššího gymnázia je připravena Dějepisná soutěž gymnázií ČR a SR. V ní studenti soutěží v tříčlenných družstvech. V posledních letech byla tato soutěž věnována období 1. poloviny 20. století. Při naší premiérové účasti v této soutěži se nám podařilo postoupit do mezinárodního klání v Chebu. Zde jsme se mezi českými a slovenskými gymnázii umístili v první polovině startovního pole. I letos nás čeká nejdříve krajské kolo v Jihlavě a doufáme, že nejenom to.

Kromě toho se naši žáci pravidelně zapojují do literárně-historických soutěží organizovaných např. Památníkem Terezín. I v letošním roce plánujeme jejich zapojení do těchto aktivit. A budeme doufat, že se nám i tady podaří nějaké vavříny.

PhDr. Dušan Ďurďovič, Mgr. Eva Tomášková